Parenting

Na co zwracać uwagę przy wyborze książeczek dla dziecka 12-18m i jak czytać, by dziecko słuchało.

Założę się, że kupiłaś już książkę dla dziecka, która go kompletnie nie interesuje, a wydawało ci się, że będzie nią zachwycony. Też mamy takie pozycje w naszej kolekcji, przepięknie wydane z cudnymi ilustracjami, które spodobały się tobie, nie jemu. Leżą i się kurzą. Zaczęłam więc grzebać w poszukiwaniu informacji, na co zwracać uwagę przy wyborze książek na danym etapie rozwoju dziecka. Na razie skupmy się na przedziale wiekowym 12-18 miesięcy.

Czego szukamy:

  • Duże, proste, wyraźne ilustracje z niewielką liczbą szczegółów; obrazki pokazujące przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, owoce, warzywa, prawdziwe fotografie. Zwracamy uwagę na jednolite tło, by nie rozpraszało uwagi dziecka.
  • Krótkie, proste zdania zrozumiałe dla dziecka, dwuwersowe rymowanki, zdania pytające.
  • Pobudzanie zmysłów: dotyk (rożne materiały, faktury), wzrok (kolory kontrastowe, proste, duże ilustracje), słuch (dźwiękonaśladownictwo, melodie), zapach (tak, podobno też są książeczki, które maja pachnące strony, ja takiej jeszcze nie spotkałam), smak (książka w tym wieku smakuje najlepiej 😉 grube strony, twarda oprawa)

Jak opowiadać, by dziecko słuchało

  • Mów prostymi zdaniami np. To jest Piesek. Piesek robi hau-hau. Tata bawi się z pieskiem.
  • Pamiętaj o odpowiedniej intonacji, aby przykuć uwagę malucha.
  • Zadawaj pytania i oczekuj odpowiedzi bądź gestu (wskazania paluszkiem na przedmiot, o który pytasz). Jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze tego robić, sama wskaż dziecku np. Ktoś puka do drzwi. Kto to? To Babcia.
  • Pokaż jakie dźwięki wydają przedmioty, maluchy bardzo to lubią (np. nożyczki robią ciach-ciach, telefon robi dryń-dryń).

Kilka przykładów dobrej książki dla roczniaka

Książka ma wykrojone otwory. Duże, kontrastowe ilustracje, tekst w formie pytanie-odpowiedź.

Też super książeczka, która sprawi, że nasze dziecko stanie się senne. Niestety kartki i odwracane elementy są zbyt cienkie i szybko mogą ulec zniszczeniu. W naszej książeczce kilka zwierzątek przestało już ziewać 😀

Najzwyklejsza książeczka ze zwierzętami w cenie ok 4zł. Duże wyraźne ilustracje, na każdej stronie inne zwierzątko. Krótkie rymowanki.

Niemiecka książeczka ze zwierzętami. Dziecko ma okazję pogłaskać zwierzątko i usłyszeć jaki odgłos wydaje. Ulubiona książeczka mojej Mai. Niestety podobnych nie widziałam jeszcze w Polsce.

 

 

Tagged , ,

1 thought on “Na co zwracać uwagę przy wyborze książeczek dla dziecka 12-18m i jak czytać, by dziecko słuchało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *